Czas pobytu dziecka w żłobku

Ile czasu dziecko powinno przebywać w żłobku? Powszechnie uważa się, że im mniej, tym lepiej. Choć dzisiejsze placówki zachowują bardzo wysoki standard, a opiekunki są wykwalifikowane, pobyt w obcym miejscu bez najbliższych osób jest dla niemowlęcia wyjątkowo stresujący. Sprawdź, po ilu godzinach poziom kortyzolu niepokojąco wzrasta.

Jak informuje na swoich łamach Dziennik Fakt większość rodziców posyła swoje dzieci do żłobka tylko dlatego, że nie ma innego wyjścia. Choć nic i nikt nie zastąpi maluchom kontaktu z najbliższymi osobami, warto podkreślić, że czas spędzony z rówieśnikami także ma pozytywny wpływ na ich rozwój. O ile, oczywiście, trwa stosunkowo krótko. Jak wynika z najnowszych badań, poziom stresu u dzieci żłobkowych jest niezwykle wysoki i może skutkować nieśmiałością w późniejszych latach.

Profesor Mary Britt Drugli z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii postanowiła sprawdzić, jaki wpływ na dzieci ma kilkugodzinny pobyt w żłobku. 112 maluchom w wieku 12-18 miesięcy, które przebywały w placówce, codziennie przez 5-6 miesięcy pobierano ślinę rano i po południu. W ten sposób naukowcy mogli monitorować poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu. Okazuje się, że u dzieci, które spędzają czas w domu poziom tego hormonu był o 32 proc. niższy niż u dzieci żłobkowych. Standardowo, 30 minut po przebudzeniu poziom kortyzolu jest najwyższy, jednak w ciągu dnia wskaźnik ten maleje. U dzieci, przebywających w placówce, poziom stresu narastał, osiągając punkt krytyczny po 8 godzinach. A właśnie tyle trwa przecież czas pracy rodziców. Jeśli doliczyć jeszcze dojazd do miejsca pracy i powrót do domu, może się okazać, że niektóre dzieci spędzają bez rodziców nawet 10-12 godzin w ciągu dnia.
Dzieci w wieku 12-18 miesięcy nie są w pełni rozwinięte emocjonalnie i językowo, więc nie zawsze potrafią odpowiednio zasygnalizować swoje potrzeby. Niezaspokojenie ich skutkuje natomiast wzrostem poziomu kortyzolu. Częste odczuwanie silnego stresu na tym etapie rozwoju może powodować problemy w późniejszym życiu. Zdaniem autorów badania, pobyt w żłobku można zrekompensować dziecku wspólną, wieczorną zabawą i bliskością.

Dodaj komentarz